iDnes znovu o podvodu s řidičáky

22.8.2012
Autor:

Obří podvod s koupenými řidičáky má i oběti. Zemřely na silnicích.

Na šest desítek lidí už obvinili kriminalisté v případu korupce v autoškolách,  které zájemcům prodávaly řidičáky. Průkaz si mohl koupit i zájemce, který nikdy  neřídil. Právě nedostatek zkušeností měl potom zřejmě za následek, že někteří z  držitelů falešných oprávnění na silnici zemřeli.

Začátkem června rozjeli kriminalisté z Karlovarského  kraje celorepublikový zátah na majitele autoškol, řidiče, zkušební komisaře  a další lidi. Princip byl podle vyšetřovatelů prostý. Zájemci zavolali na  určité telefonní číslo, poslali peníze a dostali řidičák. Z desítek zatím  obviněných lidí už jich několik k soudu nikdy nepřijde.

„Bohužel narážíme na to, že už nejsou naživu či se těžce zranili ti lidé,  kteří neuměli jezdit s náklaďákem, autobusem nebo na silných motorkách.  Organizovaná skupina pustila na silnice řidiče, kteří v autoškole nikdy  neseděli,“ konstatuje Jiří Vopálenský, šéf odboru hospodářské kriminálky  krajského ředitelství policie v Karlových Varech.

Třeba na Vysočině si pozval vyšetřovatel do kanceláře motorkáře.  „Dotyčný věděl, že mu sebereme řidičský průkaz. Chtěl se proto naposledy svézt a  cestou na policii se zabil,“  uvádí Vopálenský příklad. Podobných  příběhů mají podle něho vyšetřovatelé spoustu.

Podle informací Práva se policie v této kauze zajímá také o pravost řidičských průkazů na silné motocykly známých herců Davida Matáska a Jana  Dolanského. Oba však shodně tvrdí, že o ničem nevědí a že je policie  nekontaktovala. „To jsou nějaké úplné bláboly,“ prohlásil Dolanský. Na otázky MF  DNES herci nereagovali.

Je  to nejrozsáhlejší korupční případ, tvrdí kriminalisté

Aféru, která je spojená s celkem čtyřmi autoškolami z Mariánských Lázní,  Chebska a Prahy, označili karlovarští kriminalisté za nejrozsáhlejší a  nejzávažnější korupční případ v dějinách české policie.

„Ještě nikdy nebylo tolik lidí obviněných za korupci. Za řidičáky se dávaly řádově desetitisíce korun. Nebezpečí nevidím ve výši úplatků, ale v jejich  závažnosti,“ připomenul Vopálenský.

V současné době se policie zaměřuje na odhalování prostředníků, kteří nákupy  falešných oprávnění sjednávali. Seznamy se rozšiřují o další desítky lidí.

Mezi první pěticí zadržených byl letos 6. června na mariánskolázeňské radnici  zdejší zkušební komisař. Jeho kancelář obsadili kriminalisté a zajistili přitom  dokumenty. Komisař už nenastoupil do práce.

Odbor dopravy si za něj našel ve výběrovém řízení náhradu. Kriminalisté  vysvětlili, že vyšetřování kolem kupování řidičských průkazů v autoškolách  zahájili na základě podnětu, který dostali. Případ chtějí uzavřít do konce  letošního roku.

Autor: Vladimír  Zedník

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/nekteri-majitele-falesnych-ridicaku-uz-k-soudu-neprijdou-zemreli-na-silnici-1v0-/krimi.aspx?c=A120822_1819426_vary-zpravy_slv

Nelze vložit komentář.

   ***
***
Skylink radost se dívat
Skylink radost se dívat
Oficiální stránky města
Oficiální stránky města
TVML na Facebooku
TVML na Facebooku
Sběrna v prodejně TVSAT
Sběrna v prodejně TVSAT