U Lesního pramene se kácelo

28.11.2017
Autor:

od 20.11.2017 do 30.11.2017  se v bukovém porostu v parku u Lesního pramene prováděla těžba části přestárlého bukového porostu formou vytěžení 30metrového pásu  podél oplocení hotelů v  části parku a dále výběrem havarijních stromů v celém porostu. Park a hlavně krásná buková alej doznají tímto zásahem značné změny, proto jsme požádali o vysvětlení vedoucího odboru OŽP Pavla Nečase. Úvodem řekl, že jemu i vlastníkovi je parku velmi líto, ale…..

Pár slov ke kácení:

Předmětná těžba je v gesci Lesů České republiky, s. p., Lesní správy Toužim. Jedná se o lesní pozemek, kde je prováděna těžba v souladu s lesním zákonem. Na těžbu není potřeba žádné povolení. Je to těžba v lese jako každá jiná. Rozhodnutí o takto masivním kácení vzniklo ze stížností paní Helgy Záleské – Hotel Helga, která se cítila ohrožená stromy v bezprostřední blízkosti svého hotelu. Při nedávném orkánu se vyvrátily 4 mohutné buky na oplocení hotelu Helga a způsobily majetkovou škodu. Stav bukového porostu je vážně havarijní – kořenový systém stromů je narušen houbovými patogeny, které se vyskytují i v kosterních větvích, kdy dochází k častým vývratům, či zlomům kmene. Někomu se může zdát, že jsou pařezy po pokácených stromech zdravé, ale pod povrch nevidíme a kořenový systém je výrazně redukovaný houbovou hnilobou a stromy stojí silou vůle. Jelikož se jedná o zapojený porost, tak je nutno těžit stromy plošně. Pokud bychom nechali relativně zdravé jedince stát na ploše, tak by měly již sníženou stabilitu a při dalším silném větru by došlo k jejich vyvrácení.

 

Těžba je rozhodnutím vlastníka lesa k odvrácení hrozícího nebezpečí. Státní správa lesů s takto prováděnou těžbou souhlasí, jelikož každým rokem řeší úřad stížnosti na havarijní stav tohoto porostu.

 

 

Ing. Pavel Nečas 
Vedoucí odboru OŽP

RIMG0356 RIMG0362 RIMG0371

Nelze vložit komentář.

 Aktuální vysílání TVML
Aktuální vysílání TVML
   ***
***
Skylink radost se dívat
Skylink radost se dívat
Oficiální stránky města
Oficiální stránky města
TVML na Facebooku
TVML na Facebooku
Sběrna v prodejně TVSAT
Sběrna v prodejně TVSAT