Památkáři souhlasí. Na Hlavní třídě vyroste kopie Baťova paláce

21.6.2018
Autor:

 

Lázeňští občané se dočkají. Zbouraný obchodní dům Baťa v Mariánských Lázních, nahradí polyfunkční Palác Bergmann. Místo památkáří zamítnuté šestipodlažní budovy bude mít ale podobu původního Baťova paláce. Dokončen by měl být na přelomu 2019 a 2020.

“Vrátíme se v podstatě ke kopii původního Baťova paláce od architekta Vladimíra Karfíka, k podobě před novodobou rekonstrukcí fasád a oken,” uvedl manažer projektu Jan Zrno. Pohledem z ulice by nová budova měla vypadat jako ta původní. Patrným rozdílem oproti předešlému objektu, ale v souladu s původní verzí Karfíkova návrhu, bude částečné zastavění doposud prázdné proluky v Dykově ulici. “Toto řešení bylo Národním památkovým ústavem uvítáno a na novou podobu projektu máme již vydané souhlasné stanovisko,” vysvětlil zástupce investora Tomáš Bergman. Od roku 2016, kdy stavební úřad nařídil demolici památkově chráněného domu obuvi z roku 1932, zeje místo prázdnotou. Investor akciová společnost BB Real Estate původně zamýšlel na tomto místě postavit šestipodlažní polyfunkční budovu, kterou však památkový ústav označili jako nevhodnou. “Výsledkem dalších jednání bylo, že jsme se dohodli na podobě nového objektu,” dodal zástupce investora. Interiéry a technické vybavení budovy budou podle zástupce investora přizpůsobené požadavkům moderní doby. Od zahájení stavby by měly práce trvat zhruba rok. “Zakládání a hrubá stavba by měla být hotová mezi 4 – 5 měsíci a dalších cirka 6 měsíců by mělo trvat dokončení vnitřků, instalací a technologií,” přiblížil Zrno.

Kromě podoby bude zachováno i hlavní využití

Ve spodních patrech nové budovy se počítá s obchodními jednotkami. “Jednáme s firmou Baťa, která stále deklaruje zájem se do těchto prostor vrátit a provozovat zde i nadále prodej obuvi,” příblížil plány investora Jan Zrno. Dále by zde mělo být několik dalších drobných prodejen se zbožím a službami pro mariánskolázeňské občany i turisty. “V horních patrech, která jsou v dnešní době hůře využitelná pro prodejní plochy, budou zdravotnická zařízení,” upřesnil manažer projektu. Mělo by se jednat o kliniku plastické chirurgie a zubní ordinaci. (Jiří Škroch)

bata_web

 

Nelze vložit komentář.

***
***
   ***
***
Skylink radost se dívat
Skylink radost se dívat
Oficiální stránky města
Oficiální stránky města
TVML na Facebooku
TVML na Facebooku
Sběrna v prodejně TVSAT
Sběrna v prodejně TVSAT